Gazeta promocyjna
Wydawnictwa Adam Marszałek
Copyright © 2011 by Wydawnictwo Adam Marszałek  •   All Rights reserved   •   E-Mail: sklad@marszalek.com.pl
Aktualności
Licznik odwiedzin: 2896
Aktualizowano: 20 maja 2022 r.
STARSZE
SPOTKANIE NA TARASIE

Wielu gości odwiedza w ostatnim czasie Łysomice. Po prawie 50-osobowej grupie świdwińskich pielgrzymów, których sprowadziła redaktor naczelna „Echa Świdwina” Elżbieta Wielgosz, Prezes Europejskiego Centrum Edukacyjnego Halina Marszałek gościła Dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukułę, redaktor Monikę Kalus, Prezes Mirosławę Gajek, kuratora sądowego Różę Małecką oraz państwa Annę i Andrzeja Derzów z Chicago.
PANI PREZES CZYTA „ECHO”

Od kilku lat stałą czytelniczką „Echa Świdwina” jest Pani Prezes Mirosława Gajek. Również ostatni numer wzbudził jej zainteresowanie.
Komentując szatę edytorską „Echa”, podkreśliła, że nie ma w Polsce tak dobrze wydawanego czasopisma, które umiejętnie łączy na swych łamach problematykę lokalną i krajową, a nawet światową.
Zadowolona z takiej opinii była Prezes Halina Marszałek, której nie odstępował kot Diego.
REDAKTOR „ECHA” W WYDAWNICTWIE

Z roboczą wizytą w Wydawnictwie Adam Marszałek gościła redaktor naczelna „Echa Świdwina” Elżbieta Wielgosz. Z prezes Joanną Marszałek-Kawą i dyrektor Iwoną Nadolską-Bartosiak przedyskutowała plany wydawania „Echa” w latach 2013-2014.
Prof. Joanna Marszałek-Kawa podkreśliła duży wkład redaktor Elżbiety Wielgosz w umacnianie kontaktów Gazety ze społecznością miasta i powiatu świdwińskiego. Po zakończeniu rozmów Elżbieta Wielgosz razem z towarzyszącymi jej Beatą i Jakubem Sadło zwiedzili toruńskie ZOO. Role przewodników pełniły Zuzanna i Marianna Kawa.
MISTRZOWIE FILMU I RADIA W WYDAWNICTWIE
Goszczący w Wydawnictwie aktorzy - Grażyna Barszczewska i Henryk
Talar oraz dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zapoznali się z
najnowszym numerem „Echa Świdwina”, na łamach którego często
występują. W ostatnim numerze opisaliśmy sukcesy Henryka Talara
podczas Festiwalu Dwóch Teatrów.
CZYTAJĄ „ECHO”
Prof. dr hab.
Andrzej Stanisław Barczak
Prof. dr hab. Janusz Korol
Reżyser, producent filmowy Marek Żydowicz
INAUGURACJA DZIAŁALNOŚCI TIME MARSZAŁEK GROUP

W warszawskim hotelu Hilton odbyła się uroczysta inauguracja działalności w Polsce firmy Time Marszałek Group. Specjalnie na to ważne dla nas wydarzenie przyleciał do Polski Cao Zhenghai, wicegubernator prowincji Anhui, gdzie siedzibę ma koncern Anhui Publishing Group. Jego prezes Wang Yafei wręczył dr. Adamowi Marszałkowi powołanie na stanowisko General Manager.
Time Marszałek Group oprócz wydawania książek zamierza również podjąć działalność w sektorze energetycznym i informatycznym.
Walka partyzancka w Wydawnictwie

W dniu 25 lutego 2014 r. odbyło się spotkanie prof. Jarosława Piątka (US) i dr. Karola Kościelniaka (UAM) z redaktor naczelną Wydawnictwa Justyną Brylewską. Tematem rozmów było wydanie publikacji autorstwa obu uczonych pt. Fenomen walki partyzanckiej. Aspekt historyczno-wojskowy.
Omówiono także plany digitalizacji czasopisma „Realty of Politics”, którego prof. Piątek jest redaktorem naczelnym. Redakcja ukazującego się w języku angielskim czasopisma znajduje się na Wydziale Politologii Uniwerystetu Szczecińskiego.
Przewodniczący
Rady Miasta Torunia
Marian Frąckiewicz
Wójt gminy
Dąbrowa Chełmińska
Radosław Ciechacki
Wójt gminy Unisław
Jakub Danielewicz
Prof. Grzegorz Górski
JE Ramiz Bašić
ambasador Czarnogóry
dr Janusz Czarnecki
Ambasador Chin JE Xu Jian na Kongresie

W Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie odbyło się spotkanie prezesa Marszałek Publishing Group dr. Adama Marszałka z Jego Ekscelencją Xu Jianem, ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. W trakcie rozmów Prezes wręczył Panu Ambasadorowi oficjalne zaproszenie na I Międzynarodowy Kongres Azjatycki, który odbędzie się w Toruniu w dniach 15-16 maja 2014 r. Pan Ambasador obiecał, że tak jak w poprzednim roku osobiście pojawi się na otwarciu obrad.
Biznesman Hans Höffman
Prof. Tadeusz Godlewski
Pełnomocnik marszałka województwa do spraw współpracy międzynarodowej Grzegorz Borek
Kino azjatyckie na I Kongresie
Aktualizacja 20.05.2014

Z satysfakcją podczas I Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego zaprezentowaliśmy Państwu dwa filmy: Dor (produkcji indyjskiej) oraz Zakazane drzwi (produkcji indonezyjskiej). Pokaz otworzyła JE Monika Kapil Mohta, ambasador Republiki Indii. Obrazy zebrały wiele pozytywnych opinii publiczności.
Kuchnia tajska na I Kongresie
Aktualizacja 20.05.2014

I Międzynarodowy Kongres Azjatycki został wzbogacony licznymi imprezami towarzyszącymi. Jedną z nich był pokaz i degustacja kuchni tajskiej, zorganizowany przez Ambasadę Królestwa Tajlandii, którą reprezentowali minister-radca Paitoon-Mahapannaporn oraz sekretarz Thantida Wangthamrong. Goście mogli także poznać tajniki wypieku toruńskiego piernika.
Świdwin w obrazach
3.08.2016 r.

W czerwcu na zaproszenie dowódcy 1. SLT płk. dypl. inż. pil. Rościsława Stepaniuka
zgromadzili się organizatorzy oraz uczestnicy XVI Ogólnopolskiego Pleneru
Plastycznego. W tym roku towarzyszyło mu hasło „Impresje świdwińskie”. Dowódca
Skrzydła podziękował artystom za ich wysiłek, życząc jednocześnie wielu sukcesów w
pracy twórczej oraz życiu osobistym. Do tych słów dołączyli się obecni na uroczystości
starosta powiatu świdwińskiego Mirosław Majka oraz zastępca dowódcy 21. Bazy
Lotnictwa Taktycznego płk Mariusz Lipiński. Jako wyraz wdzięczności każdy
uczestnik otrzymał od organizatorów podziękowania i upominek. Zakończenie Pleneru
było jednocześnie otwarciem wystawy obrazów wszystkich twórców biorących udział w
wydarzeniu. Przy dźwiękach kwartetu gitarowego prowadzonego przez instruktora klubu
Roberta Ussa zaproszenie goście mieli okazję obejrzeć prezentowane obrazy oraz
porozmawiać z ich twórcami. Dzieła zostały zlicytowane podczas pikniku lotniczego
organizowanego przez 21. BLT, a dochód z licytacji przekazano na potrzeby Domu
Dziecka w Świdwinie.
Wielki sukces I Kongresu
28.05.2014 r.
W dniach 15-16 maja 2014 r. w Toruniu odbył się organizowany przez Towarzystwo Azji i Pacyfiku, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Torunia, Fundację Współpracy Międzynarodowej im. prof. Czesława Mojsiewicza, Centrum Badań Wschodnich oraz Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika I Międzynarodowy Kongres Azjatycki.
Kongres ten, poprzedzony siedmioletnią tradycją konferencji naukowych poświęconych współczesnej Azji, zgromadził ponad 300 uczestników z całej Polski oraz takich krajów, jak: Chiny, Tajwan, Japonia, Indonezja, Indie, Tajlandia, Pakistan, Azerbejdżan, Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Rosja, Turcja, Francja i Wielka Brytania. Oprócz uczonych Toruń odwiedzili dyplomaci z państw azjatyckich, a także przedsiębiorcy, którzy mogli wziąć udział w organizowanym po raz pierwszy w ramach tego przedsięwzięcia panelu biznesowym. Kongresowi towarzyszyło wiele imprez kulturalnych częściowo współorganizowanych przez ambasady, jak np. minifestiwal kina azjatyckiego, wieczór z kuchnią tajską czy koncert gamelanu. Pojawiły się także atrakcje lokalne: pokaz wypieku i degustacja tradycyjnych toruńskich pierników oraz nocny pokaz „Komturia” w ruinach Zamku Krzyżackiego i recital fortepianowy, na które zaprosił uczestników Urząd Miasta Torunia.
W trakcie Kongresu dużą popularnością cieszyło się także stoisko Wydawnictwa Adam Marszałek, przy którym była prowadzona sprzedaż publikacji związanych z Azją
.
Prezes Honorowym Obywatelem Świdwina
9.07.2014 r.

Na uroczystej Sesji Rady Miasta tytuł „Honorowego Obywatela Świdwina” otrzymał dr Adam Marszałek - twórca, właściciel i prezes Marszałek Publishing Group w Toruniu, wydawca niezliczonej ilości książek i laureat wielu nagród. Dzieciństwo i młodość spędził w Świdwinie i wciąż żywi do miasta ogromny sentyment. Wydaje czasopismo „Echo Świdwina”, książki obecnych i dawnych mieszkańców miasta, a także wspomaga uzdolnione dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2.
Natomiast Stefania Olesiejuk, Lucyna Dziewiatowska i Jan Szołdra otrzymali tytuł „Zasłużonego dla Miasta Świdwina”.
Wszyscy nagrodzeni odebrali wyróżnienia od przewodniczącego Rady Miasta Henryka Klamana, wiceprzewodniczących Mariana Choroby i Stanisława Cieślińskiego oraz burmistrza Jana Owsiaka. Szczególne podziękowania dla dr. Adama Marszałka za pomoc dla świdwińskiej Szkoły Podstawowej nr 2 złożyła dyrektor Magdalena Bujakowska wraz z uczniami.
Pułkownik Włodzimierz Rudziński
Ks. proboszcz Jerzy Molin
Redaktor naczelny trzech czasopism Radosław Rzeszotek
Anna Marecka
Prof. Kazimierz Pająk
Zbigniew Chwaliński
prof. Jarosław Piątek
dr. hab. Renata Podgórzańska
Andrzej Ferenc
Janusz Kukuła
Małgorzata Dubina
Bożena Ratajczak
Bożena Mohlin
Anna Petryka
Pani Prezes i Rektor-Poeta
23.07.2014 r.

Wiele do powiedzenia mieli sobie prezes Europejskiego Centrum Edukacyjnego Halina Marszałek i prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Andrzej Mania. Ten wybitny politolog gratulował Pani Prezes sukcesów Zuzi Kawy, dla której napisał wiersz opublikowany w tomie Niezwykła Panna Zuzanna. Rozmowie przysłuchiwał się pochodzący ze Świdwina Stanisław Dworak.
dr Małgorzata Dziewięcka
JE Ikrom Nazarov
Ambasador Uzbekistanu
w Polsce
Dożynki na podzamczu
15.10.2014 r.

Tegoroczne Dożynki Powiatowe odbyły się na podzamczu w Świdwinie. Impreza była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy towarzyszył jej piknik rodzinny z licznymi atrakcjami dla dzieci i młodzieży.
Święto plonów rozpoczęło się uroczystą mszą świętą prowadzoną przez proboszcza parafii ks. dziekana Ryszarda Kizielewicza. Następnie korowód uczestników, przy akompaniamencie Świdwińskiej Orkiestry Dętej, przemaszerował ulicami miasta.
Starosta świdwiński Mirosław Majka wraz z wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Heleną Kłusewicz powitali gości, wśród których byli: poseł na Sejm RP Stanisław Wziątek, Wiceprzewodniczący Sejmiku Zachodniopomorskiego Jerzy Kotlęga, zastępca dyrektora ARiMR w Szczecinie Arkadiusz Misiuro, burmistrz Świdwina Jan Owsiak, burmistrz Połczyna-Zdroju Barbara Nowak oraz wójtowie okolicznych gmin.
Burmistrz Świdwina - Jan Owsiak
Starosta powiatu świdwińskiego - Mirosław Majka
Nowe stare władze Świdwina i powiatu
15.01.2015 r.

Przeprowadzone 16 listopada 2014 r. wybory samorządowe nie spowodowały wielkich zmian w układzie sił rządzących Świdwinem i powiatem świdwińskim. Burmistrzem miasta pozostał Jan Owsiak, a funkcję starosty powierzono Mirosławowi Majce. Obu Panom i współpracują-cym z nimi zastępcom oraz Radom Miasta i Powiatu życzymy wielu sukcesów w pracy na rzecz mieszkańców.
Jolanta Zielińska
dr Zbigniew Girzyński, poseł
prof. dr hab. Zbigniew Karpus,
dziekan WPiSM UMK
Przygotowania do II Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego
4.02.2015 r.

W siedzibie Wydawnictwa Adam Marszałek odbyło się spotkanie poświęcone
przygotowaniom do II Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego. Profesor Joanna
Marszałek-Kawa, kierownik naukowy wydarzenia, wraz z sekretarzami - Karoliną
Targus oraz Alicją Stańco-Wawrzyńską - skoncentrowały się na zagadnieniach
logistycznych. Ustalono zarówno sprawy związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem
uczestników, jak i opracowaniem listy oraz kalendarza poszczególnych wystąpień. W
drugiej części spotkania skoncentrowano się na ocenie procesu wydawniczego 9 tomów
publikacji, będących pokłosiem I edycji Kongresu, który odbył się w Toruniu w maju
ubiegłego roku. W przekonaniu prof. Joanny Marszałek-Kawy prace redakcyjne i
recenzyjne zostaną zakończone w lutym, a wszystkie tomy ukażą się drukiem już w
marcu br.
Dyrektor biura Time Marszałek Group Karolina Targus i radca ministra infrastruktury i rozwoju Janina Mentrak rozmawiały z radcą ekonomicznym i handlowym Pak Jong Ung o polsko-koreańskich możliwościach współpracy. W przyjęciu uczestniczył także wybitny dyplomata Krzysztof Szumski.
Ambasador świętuje Dzień Słońca
20.04.2015 r.

W Ambasadzie Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej odbył się uroczysty
bankiet z okazji koreańskiego święta Dnia Słońca. Jego gospodarzem był JE Geun Ri -
ambasador KRLD w Polsce. Wśród gości byli m.in. prezes Towarzystwa Azji i Pacyfiku
dr Adam Marszałek oraz dr Marceli Burdelski.
Polsko-kazachskie seminarium w Senacie RP
20.06.2015 r.

Dnia 16 czerwca w Senacie RP odbyło się polsko-kazachskie seminarium poświęcone
deportacji Polaków do Kazachstanu w okresie stalinizmu oraz relacjom państwa
kazachskiego z krajami europejskimi w średniowieczu. Wzięli w nim udział m.in.:
wicedyrektor Departamentu Wschodniego MSZ Zdzisław Raczyński, przewodniczący
Komisji Ustawodawczej, wiceprzewodniczący Kazachstańsko-Polskiej Grupy
Parlamentarnej dr Piotr B. Zientarski, ambasador Kazachstanu w Polsce JE Yerik
Utembayev, prof. Andrzej Bisztyga, prezes Towarzystwa Azji i Pacyfiku dr Adam
Marszałek oraz prof. Marek Chmaj. W dyskusji głos zabrali również były ambasador
Polski w Kazachstanie dr Władysław Sokołowski oraz prof. Andrzej Wierzbicki z
Uniwersytetu Warszawskiego. Głównym prelegentem był wybitny kazachski uczony
prof. Burkitbay Ayagan, który w swoim wystąpieniu najwięcej uwagi poświęcił losom
Polaków deportowanych do Kazachstanu.
Echo patronuje wyprawie Michała Staniszewskiego
25.06.2015 r.

Miło nam poinformować, że nasza gazeta „Echo Świdwina” będzie zamieszczać relacje
Michała Staniszewskiego z jego podróży do Norwegii i Ameryki Południowej. Autor
wychował się w Świdwinie. Ma na koncie sporo wypraw, takich jak: półroczna podróż po
Azji oraz Dalekim Wschodzie, Afryce czy części Europy. W 2013 roku wyruszył
samotnie pociągiem z Warszawy do Władywostoku, pokonał 11 tysięcy kilometrów.
Mając ze sobą tylko namiot, spędził kilkadziesiąt dni w podróży po Japonii. Jednak
najbardziej zapadły mu w pamięci wyprawy na Filipiny, do Wietnamu, Kambodży oraz
Malezji. W mailu przesłanym do Redakcji pisze: „Jestem człowiekiem, który swoim
sposobem bycia stara się tchnąć odrobinę światła i nadziei w życie innych. Podróże to
moja prawdziwa pasja”. Zachęcamy do śledzenia poczynań podróżnika na bieżąco na
jego blogu: http://dreamdecidedo.pl oraz fanpage’u na Facebooku:
https://www.facebook.com/DreamDecideDo.
Dyrektor Kurek o Śpiewaku
24.07.2015 r.

W czasie pobytu w Łysomicach
dyrektor świdwińskiego zamku
Bolesław Kurek w rozmowie z
prezes Europejskiego Centrum
Edukacyjnego Haliną Marszałek
przedstawił nową koncepcję
konkursu poetyckiego im. Jana
Śpiewaka. Większą rolę w jego
realizacji mają odgrywać
wywodzący się ze Świdwina twórcy.
Rozmawiano również o planowanej
publikacji tekstów Jana Śpiewaka i
Anny Kamieńskiej. Ważną rolę w
edycji dzieła ma odegrać syn poety,
prof. Paweł Śpiewak, który podjął
się wyboru utworów.
W podróży do Torunia i Łysomic
towarzyszyła Dyrektorowi małżonka
Olga.
Burmistrz Owsiak dziękuje młodym policjantom
7.01.2016 r.

Młodzi policjanci z innych jednostek zakończyli dwumiesięczny staż adaptacyjny w
Świdwinie.
Funkcjonariusze są już pełnoprawnymi policjantami, ale dopiero rozpoczynają swoją
służbę. W ramach stażu adaptacyjnego przyjechali w październiku do Świdwina. Stroną
organizacyjną zajęła się miejscowa komenda policji, natomiast samorząd Świdwina
finansował ich pobyt.
16 grudnia burmistrz Jan Owsiak spotkał się z młodymi adeptami, aby podziękować im
za służbę. - Większa ilość policjantów na ulicach poprawiła poczucie bezpieczeństwa
naszych mieszkańców - mówił burmistrz. Zadowolenia nie ukrywał także komendant
świdwińskiej policji Robert Rzeźnik. - Takie rozwiązanie pozwoliło nam na większą ilość
patroli - powiedział.
Zarówno miasto, jak i policja są zainteresowani kontynuowaniem współpracy w
kolejnych latach.
Burmistrz Jan Owsiak i jego zastępczyni Urszula Cieślińska wręczają pakiet powitalny Gabrysi Sadło, której asystują rodzice Beata i Maciej oraz brat Jakub.

Tekst i foto: Grzegorz Szczepański
Prezent dla nowych obywateli Świdwina
10.06.2016 r.

Urząd Miasta Świdwinz okazji 720-lecia miasta przygotował pakiet powitalny dla
wszystkich dzieci urodzonych w roku 2016. Znalazły się w nim przedmioty, które
niewątpliwie przydadzą się każdej mamie i jej maluchowi: dziecięce body z logiem 720-
lecia Świdwina, koc, gryzak, gumowe zabawki do kąpieli, kubek niekapek, miska-
niewysypka, śliniaczek. Do prezentów został dołączony list gratulacyjny od burmistrza
miasta i przewodniczącego Rady Miasta. Taki prezent otrzyma od władz miasta każde
dziecko urodzone w 2016 roku i zameldowane w Świdwinie. Dzieci, które urodziły się od
1 stycznia do 30 kwietnia otrzymają pakiet powitalny do 30 czerwca, natomiast dzieci,
które urodzą się po tej dacie dostaną go w ciągu 30 dni od daty zameldowania.
Tekst: mjr Paweł Krawczak
Zdjęcia: Franciszek Czarny
Profesorowie
Alfred Lutrzykowski
i Jacek Knopek
Andrzej Siemianowski,
wicestarosta toruński,
działacz samorządowy
Uri J. Huppert,
izraelsko-polski prawnik,
pisarz i działacz polityczny
Centrum Informacji Turystycznej dystrybuje „Echo Świdwina”
8.11.2019 r.

W ostatnim czasie swą działalność rozpoczęło Centrum Informacji Turystycznej, które zostało zlokalizowane w znanym przez wszystkich świdwinian budynku dawnego kiosku Ruchu. W uroczystym otwarciu uczestniczył burmistrz Piotr Feliński. W Centrum można nabyć książki Wydawnictwa Adam Marszałek poświęcone Świdwinowi oraz bezpłatnie „Echo Świdwina”.
Ye Mei, pisarka, członkini
Zarządu Głównego
Związku Pisarzy Chińskich
admirał prof. dr hab. Antoni Komorowski,
Akademia Marynarki Wojennej
płk prof. dr hab. Bogdan Szulc,
Akademia Sztuki Wojennej
Zbigniew Fiderewicz,
wiceprezydent Torunia
Seniorzy wspierają Burmistrza
21.02.2018 r.

Rada Seniorów jest organem doradczym dla władz samorządowych. Składa się z ośmiu
osób powyżej 60. roku życia i zamieszkałych na terenie Świdwina. Rada ta będzie
wspomagać Burmistrza i Radę Miasta pomysłami dotyczącymi lokalnego środowiska, a
zwłaszcza spraw seniorów. Na pierwszym posiedzeniu burmistrz Jan Owsiak zapewnił,
że władze miasta są otwarte na współpracę oraz gotowe do pomocy w rozwiązywaniu
problemów osób starszych. Następnie dokonano wyboru prezydium Rady. Tworzyć go
będą: Regina Barszcz - przewodnicząca, Teresa Marcinkowska -
wiceprzewodnicząca, Janina Lewandowska - sekretarz, Ryszard Czernik, Jadwiga
Galman-Bocheńska, Janina Krotowska, Teresa Szuster, Józef Walkowski.
IX Międzynarodowy
Kongres Azjatycki
Coraz szybszego tempa nabierają prace nad przygotowaniami do IX Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego, zaplanowanego na 18-20 maja 2022 roku. Dla wszystkich zainteresowanych informacje o postępach przygotowań, jego organizatorach oraz zasadach uczestnictwa będą stopniowo umieszczane na stronie www.kongresazja.pl. Zapraszamy do jej śledzenia, a chętnych do wzięcia udziału prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Ewentualne pytania należy kierować drogą mailową do sekretarza kongresu dra Batosza Płotki (bartek@marszalek.com.pl).
Obronili krowie rogi
25.07.2018 r.

„Bitwa o Krowę” doczekała się pięknego jubileuszu. W sobotę 16 czerwca odbyła się po raz pięćdziesiąty i ponownie zakończyła zwycięstwem Świdwina. Rycerski turniej pomiędzy Świdwinem i Białogardem upamiętnia autentyczną potyczkę pomiędzy tymi miastami. Doszło do niej w 1469 roku, a przyczyną był konflikt mieszkańców o krowę. Ówczesna walka zakończyła się śmiercią około 300 ludzi. Dzisiejsze bitwy nie mają tak tragicznych następstw. Obydwa miasta żyją w przyjaźni, a doroczne zmagania o krowie rogi traktują z przymrużeniem oka.
W tym roku rola gospodarza przypadła Świdwinowi. Miejscowi wojownicy przywitali swoich białogardzkich „rywali” na dworcu, po czym wszyscy barwnym korowodem przemaszerowali na podzamcze. Tam się odbyła główna część imprezy. Rozegrano kilkanaście konkurencji, utrzymanych w rycerskiej konwencji m.in. rzuty toporem, łapanie jajek, gaszenie strumieniem wody palących się świeczek, strzelanie z łuku, przecinanie kapusty halabardą, noszenie worków. Świdwin dość wyraźnie wysunął się na prowadzenie i ostatecznie zakończył walkę zwycięstwem 22 do 16 punktów. Burmistrz Białogardu Krzysztof Bagiński pogratulował wygranej burmistrzowi Świdwina Janowi Owsiakowi. Uczestnicy bitwy spotkali się na biesiadzie w zamku, natomiast dla publiczności zagrał zespół muzyczny Megitza. Z okazji jubileuszu można było nabyć pamiątkową monetę. Swoje stoisko promocyjne miał również Urząd Miasta Świdwina.
Piotr Feliński burmistrzem Świdwina
18.03.2019 r.

W wyborach samorządowych 21 października mieszkańcy Świdwina już w pierwszej turze wybrali Piotra Felińskiego na nowego burmistrza miasta. Sukces odniósł również jego komitet wyborczy „Wspólne miasto”, który zdobył wszystkie miejsca w Radzie Miasta. Wyborcy oddali 6461 ważnych głosów na burmistrza. Piotr Feliński zdobył 4140 głosów, co stanowi 64%. Oznacza to zwycięstwo w pierwszej turze. Dotychczasowy burmistrz Jan Owsiak otrzymał 1940 głosów, czyli 30%. Na trzeciego z kandydatów, Marka Tarkę, głos oddało 381 wyborców, czyli 6%. W poszczególnych okręgach najwięcej głosów zdobyli następujący kandydaci do Rady Miasta: Jerzy Konat - 225, Łukasz Paśk - 180, Monika Stępniak - 248, Monika Makowska - 262, Elżbieta Bujak - 215, Anna Zglenicka - 158, Beata Ociepa - 249 głosów, Izabela Markiewicz - 220, Jacek Siwek - 295, Justyna Kondracka - 302, Agnieszka Perskiewicz - 236, Krzysztof Olszewski - 283, Wiesław Grzesiak - 155, Mirosław Dereń - 227, Czesław Głuchowski - 183.
#WIŚNIA DZIECIOM

„Wstań powiedz nie jestem sam” to hasło, które przyświeca akcji Michała
Wiśniewskiego oraz Fundacji „Po Pierwsze”. Dnia 16 grudnia 2020 r. uchwałą
Prezydium Zarządu Oddziału Okręgowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w
Koszalinie przyznaliśmy Michałowi Wiśniewskiemu nagrodę „Anioły są wśród nas”
oraz specjalną odznakę „Przyjaciel Dziecka” od Fundacji „Po Pierwsze” za wsparcie
dla dzieci z Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Michał Wiśniewski, znany
wokalista, sam jest wychowankiem domu dziecka i placówki te oraz ich
mieszkańców stara się odwiedzać jak najczęściej. Na zaproszenie Pawła Gasztolda,
prezesa Stowarzyszenia Diabetyków Powiatu Świdwińskiego Nasze Zdrowie,
Michał Wiśniewski zawitał do świdwińskiego Domu Dziecka. Towarzyszyła mu
Beata Piętka, przedstawicielka Fundacji „Po Pierwsze” oraz sponsorzy akcji.
OBCHODY ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Z okazji święta Konstytucji 3 Maja pod pomnikiem kwiaty złożyli: burmistrz Świdwina Piotr Feliński, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek, starosta powiatu świdwińskiego Mirosław Majka oraz zastępca wójta gminy Świdwin Tomasz Waszczyk.
PRZEBUDOWA KOŁOBRZESKIEJ

W wyniku przeprowadzonego przetargu firma Drokon przebuduje ulicę
Kołobrzeską wraz z drogami przyległymi do Placu Lotników na odcinku od
skrzyżowania z drogą powiatową, tj. ulicą Polną w kierunku ulic 3 Marca i
Kościuszki. Zakres prac obejmie przebudowę przystanków autobusowych i
wydzielenie nowych miejsc postojowych w ilości 29 sztuk. Istniejące parkingi
przed Powiatowym Urzędem Pracy zostaną przebudowane w obecnej ilości.
Przebudowane chodniki i ciągi piesze zostaną wykonane z kostki betonowej
nawiązującej stylem do chodników ulicy 3 Marca. Dodatkowym elementem,
który ma na celu spowolnić ruch będzie pas po osi jezdni szerokości 2 m
wykonany z kostki betonowej koloru czerwonego. Po zakończeniu inwestycji
będzie obowiązywała zmieniona, zatwierdzona przez Starostwo Powiatowe w
Świdwinie nowa stała organizacja ruchu.