POLSKIENGLISHDEUTSCH

Największa oficyna naukowa w Polsce. Założona w 1990 r.

POLSKI EKSPORT DO CHIN

Kategoria: Wieści | Dodane 22.09.2016 o godzinie 11:47 przez Redakcja

Izba Przemysłowo-Handlowa Polska-Azja zorganizowała w dniu 15 września 2016 roku w Warszawie konferencję pt. „Polska – Chiny 2016: Nowe możliwości eksportowe”. Wzięli w niej udział, m.in. ambasador ChRL w Warszawie, pan Xu Jian, prezes Izby, b. wicepremier i minister gospodarki w latach 2012–2015, pan Janusz Piechociński oraz chińscy i polscy przedsiębiorcy.

Ambasador Xu przypomniał, że w 2015 roku obroty handlowe między ChRL a RP osiągnęły 17 miliardów USD, a czerwcowa wizyta w Polsce przewodniczącego ChRL, pana Xi Jingpinga stworzyła bardzo dobrą szansę polskim przedsiębiorcom wejścia z polskimi produktami na ogromny rynek chiński na zasadach równości i partnerstwa.


Na konferencji przedstawiono historię stosunków polsko-chińskich, ideę 16+1, projekt Nowego Szlaku Jedwabnego na tle roli Polski jako kraju dużego tranzytu handlowego między Chinami a Europą Zachodnią. Prezes Janusz Piechociński zwrócił uwagę na to, że Chiny nigdy nie były tak blisko Polski, jak są dzisiaj, i na ofertę chińską należy odpowiedzieć. W tym kontekście przypomniał znaną formułę, że nie wystarczą same pomysły, gdyż dobry pomysł to pomysł zrealizowany. Pomocy w realizacji tych koncepcji udzieli polskim przedsiębiorcom właśnie Izba Przemysłowo-Handlowa Polska-Azja.

Jacek Potocki