POLSKIENGLISHDEUTSCH

Największa oficyna naukowa w Polsce. Założona w 1990 r.

Piszą o nas


Poznać Chiny. O pochodzeniu stu chińskich znaków

Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2014, ss. 176

Przegląd Środkowoeuropejski

Wśród tysięcy języków i systemów pisma używanych na całym świecie pismo chińskie wyróżnia się tym, że to najstarszy system nadal używany do zapisywania żywego języka. Znaki towarzyszyły rozwojowi chińskiej cywilizacji od samego jej początku.

czytaj całość...„Homo Dei. Przegląd Teologiczno-Duszpasterski” 2015, nr 2 (315), s. 211–214

Zygmunt Zieliński, Kłopoty z tożsamością. Historia na wysypisku, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2014, ss. 176

Ksiądz prof. zw. dr hab. Zygmunt Zieliński, Autor recenzowanej tu książki, jest znanym i cenionym historykiem Kościoła, badaczem o kilkudziesięcioletnim doświadczeniu i szerokich zainteresowaniach, co znajduje wyraz w jego bogatym dorobku naukowym. W swej praktyce pisarskiej nie ogranicza się do wewnętrznych dziejów kościelnych, ale uznaje Kościół za rzeczywistość umiejscowioną w określonym środowisku społecznym – przy czym ten termin należy rozumieć szeroko, uwzględniając również elementy polityczne, ekonomiczne, kulturę; jednym słowem wszystko, co ma wpływ na sytuację człowieka. Kościół w twórczości ks. prof. Zielińskiego jest mocno zakorzeniony we wszystkich sferach życia ludu Bożego. Tworzą go bowiem nie tylko wierni z własnego wolnego wyboru utożsamiający się z nim, ale także obecni w nim potencjalnie, a nawet ci, którzy są dopiero in statu fieri – w drodze.

czytaj całość...


„Przegląd Piśmiennictwa Teologicznego”  2014,nr 2 (40), s. 144

 

334. MARIAŃSKI Janusz, Kościół katolicki w Polsce w przestrzeni życia publicznego. Studium socjologiczne, Toruń: „Wydawnictwo Adam Marszałek” 2013, 385 s., bibliogr., streszcz. ang., ISBN 978-83-7780-774-3.


Ks. prof. Janusz Mariański wzywa w swej książce do odpowiedzialnego namysłu nad kondycją społeczną i religijną Kościoła katolickiego w przestrzeni publicznej społeczeństwa naszego kraju, wskazując na jej uwarunkowania, konteksty i wielorakie zależności. Autor poddaje krytycznej ocenie wiele powierzchownych, nieadekwatnych potocznych wyobrażeń, przesądów czy szablonowych konstruktorów światopoglądowych uprzedzeń. Ukazuje, że Kościół nie może widzieć siebie jedynie w obrazie opinii publicznej, nie może korygować swoich wymagań według niej, ponieważ straciłby wówczas swoją ewangeliczną tożsamość. Korpus prezentowanej pracy składa się z pięciu rozdziałów: I. Tożsamość kościelna Polaków przed 1989 rokiem; II. Tożsamość kościelna Polaków po 1989 roku; III. Kościół a życie społeczne; IV. Kościół urzeczywistniający się w parafii; V. Kościół katolicki w Polsce i jego wierni wobec wyzwań cywilizacyjnych.

 


„Polityka”, www.polityka.pl, Bartek Chaciński, 21 października 2014 r.

Harmonijna krzyżówka

Biorąc za przykład zapał, z jakim Sławek Wierzcholski angażuje się w różnego typu muzyczne crossovery, warto i na tę książkę spojrzeć jako na muzyczną krzyżówkę.
Historię lidera Nocnej Zmiany Bluesa nasz redakcyjny kolega przedstawia bowiem na zasadzie mozaiki do ułożenia.

czytaj całość...


„Gazeta Wyborcza, www.torun.gazeta.pl, 3 listopada 2014 r.

Powstała książka o Sławomirze Wierzcholskim

Mirosław Pęczak, publicysta "Polityki", wydał właśnie książkę „Cały ten Blues”, poświęconą Sławkowi Wierzcholskiemu z Nocnej Zmiany Bluesa.

Wykładowca uniwersytecki Mirosław Pęczak i bluesman Sławek Wierzcholski grają na pozór w różnych orkiestrach, jednak stanowią harmonijny duet, który na kartach książki prowadzi niezwykłą dyskusję. Podczas promocji obaj opowiedzą o książce, na kartach której udało im się prowadzić harmonijną i intrygującą pogawędkę. Będzie można też wysłuchać krótkiej ilustracji muzycznej w wykonaniu Sławka Wierzcholskiego i Bogdana Hołowni.

czytaj dalej...


„Gazeta Pomorska, www.pomorska.pl, 3 listopada 2014 r.

Lider Nocnej Zmiany Bluesa bohaterem książki „Cały ten blues, przypadek Sławka Wierzcholskiego”

Autorem książki o Sławku Wierzcholskim jest Mirosław Pęczak, kulturoznawca, publicysta tygodnika "Polityka" i wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i w Społecznej Akademii Nauk.

Pęczak na przykładzie toruńskiego muzyka Sławka Wierzcholskiego analizuje fenomen bluesa w Polsce. Pisze trochę o historii, trochę o miejscu tego gatunku na muzycznej mapie kraju, przygląda się również roli harmonijki ustnej i oczywiście dziejom Nocnej Zmiany Bluesa i jej lidera, którzy od ponad 30 lat nie znikają z bluesowego horyzontu. Wydawnictwo zostało wzbogacone o niepublikowane dotąd fotografie zespołu. Jak Sławek Wierzcholski czuje się w roli bohatera książki? – Jest to oczywiście bardzo miłe, cieszy mnie, że ktoś uznał moją działalność za ciekawą na tyle, by o niej napisać – mówi toruński bluesman. – To przyjemny przejaw zainteresowania, a bycie muzykiem wiąże się również z chęcią bycia zauważonym i dotarcia do ludzi.

czytaj dalej...


„Nowości” wydanie z dnia 30/10/2014, Dziennik

Mirosław Pęczak napisał książkę z gatunku wywiad-rzeka o czołowym harmonijkarzu Torunia

Co takiego kulturoznawca i publicysta tygodnika „Polityka” odkrył w liderze Nocnej Zmiany Bluesa i twórcy festiwalu Harmonica Bridge?
„Cały ten blues. Przypadek Sławka Wierzcholskiego” to tytuł najnowszej książki Mirosława Pęczaka, wykładowcy w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i w Społecznej Akademii Nauk, który na co dzień zajmuje się badaniami uczestnictwa w kulturze.

czytaj dalej...


Portal www.pisarze.pl, 15 lipca 2014 r.

Przypadki Brejdyganta

Miejsce Stanisława Brejdyganta (rocznik 1936) jako artysty na mapie polskiej kultury jest szczególne i wybitne. Brzmi to jak banał, bo każdemu artyście można przypisać atrybut wyjątkowości, ale w tym przypadku chodzi rzeczywiście o jakość całkowicie odrębną. Przypomnijmy kim jest Brejdygant. To, po pierwsze, aktor, między innymi Hamlet z legendarnego przedstawiania szekspirowskiej arcytragedii w roku 1960 w Koszalinie w reżyserii Tadeusza Aleksandrowicza, ów głośny wtedy wśród ogólnopolskiej publiczności kulturalnej Hamlet z gazetą (zamiast książki) w dłoni, jeden z Hamletów „odwilżowych” „popaździernikowych”. Brejdygant, to także twórca najsłynniejszej polskiej roli dubbingowej, roli która stała się samoistną, wielką kreacją. To bowiem właśnie Brejdygant wyposażył w swój głos znakomitego aktora angielskiego Dereka Jacobi grającego Klaudiusza w słynnym historycznym serialu telewizyjnym „Ja, Klaudiusz” według powieści Roberta Gravesa, poświęconym losom jednego z najsłynniejszych rzymskich cesarzy, serialu emitowanym w telewizji polskiej na początku lat siedemdziesiątych.

czytaj dalej...


Portal www.niezlomni.com, 11 lipca 2014 r.

Stolica Apostolska i Chiny. Półtora tysiąca lat historii

Stosunki Stolicy Apostolskiej z Chinami liczą już prawie półtora tysiąca lat! Rozpoczęły się wraz z pojawieniem chrześcijaństwa w Państwie Środka w VII w.

Autor szczegółowo przedstawia działalność zakonu jezuitów, powstanie dwóch państw chińskich w 1949 r., konsekracje biskupów dokonywane bez zgody papieża, za które Rzym nałożył ekskomunikę. Spowodowało to powstanie chińskiego Kościoła niezależnego, a walka chińskich władz z katolicyzmem, szczególnie w okresie rewolucji kulturalnej, uniemożliwiała podjęcie dialogu.

czytaj dalej...


Portal www.niezlomni.com, 3 lipca 2014 r.

Patron harcerzy, zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau

Trudno o lepszego patrona środowisk harcerskich niż błogosławiony ks. Stefan W. Frelichowski (1913–1945), harcerz, ministrant, kapłan, męczennik za Wiarę, zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau.

Nie miał co do tego wątpliwości św. Jan Paweł II mówiąc o nim podczas mszy św. beatyfikacyjnej w czerwcu 1999 r.:

„Ten toruński kapłan, który pełnił posługę niespełna osiem lat, dał czytelne świadectwo swego oddania Bogu i ludziom. Żyjąc Bogiem, od pierwszych lat kapłaństwa szedł z bogactwem swojego kapłańskiego charyzmatu wszędzie tam, gdzie trzeba było nieść łaskę zbawienia.

czytaj dalej...


„Nowości” wydanie z dnia 14/08/2014

Najlepsze pomysły rodzą się przy goleniu

Rozmowa z doktorem Januszem Czarneckim, toruńskim kardiologiem, który z powodzeniem realizuje się także na gruncie literackim.

Strach się z Panem spotykać, skoro zasłyszane opowieści wykorzystuje Pan potem w swoich opowiadaniach.(Śmiech) Ale nigdy te, którymi dzielą się ze mną pacjenci. Większość z moich opowiadań rzeczywiście oparta jest na autentycznych wydarzeniach, ale ukazanych przez pryzmat mojego lekarskiego doświadczenia. Mój zawód jest o tyle szczególny, że daje wgląd w życie człowieka na każdym jego etapie. Od narodzin aż do śmierci.

czytaj dalej...


„Nowości” wydanie z dnia 18/07/2014, Dodatek VIP

Cały zachodni świat blednie przy wielkości tego państwa

Rozmowa z Adamem Marszałkiem, prezesem toruńskiego Wydawnictwa Adam Marszałek, pasjonatem kultury Dalekiego Wschodu.

Pańskie wydawnictwo podbija chiński rynek. Fascynacja kulturą Dalekiego Wschodu jest skutkiem czy przyczyną kontaktów z Państwem Środka?
W życiu lubię mieć rodzinę, paru kumpli, pracę i dobre, czyste samochody. Wszystko to mam. Kiedy pytają mnie: „A kiedy wyjedziesz na wakacje?”, odpowiadam: Przecież jestem na wakacjach! Moja praca daje mi wielką satysfakcję i wiąże się z tym zainteresowaniem. To dzięki niej odkryłem magię Dalekiego Wschodu. Kiedy wyjeżdża się na spotkanie biznesowe, to sprawy oficjalne zajmują jeden dzień, później jest czas na zwiedzanie i poznawanie kultury odległych krajów. Nie ma się świadomości, jak fascynującym krajem są Chiny, dopóki się go nie odwiedzi. Cały zachodni świat blednie przy wielkości tego państwa.

czytaj dalej...


 „Nowości” wydanie z dnia 19/07/2014, Dziennik

Książkowy debiut jednej z autorek Albumu Rodzinnego

W wydawnictwie Adama Marszałka ukazały się wspomnienia Sylwii Dullin – autorki wielokrotnie pojawiającej się w Albumie Rodzinnym.
Podczas naszych sobotnich spotkań wielokrotnie opowiadała o życiu swoich najbliższych, o swoim, a przy okazji o Toruniu i Chełmży, studiach w Poznaniu, przedwojennych wakacjach u wujostwa, zastępcy komendanta twierdzy w Przemyślu i o powitaniu w tym mieście rumuńskiego króla, o wojennej ucieczce do Łucka i Równego.

czytaj dalej...


Portal www.pisarze.pl, 30 czerwca 2014 r.

Jan Piotr Kochanowski

Bigos, mieszanka i koktajl czyli sztuka wywiadu

W 2007 roku Krzysztof Lubczyński, (ur. 1957), publicysta, eseista, krytyk, opublikował zbiór kilkudziesięciu wywiadów z wybitnymi ludźmi polskiej sceny i filmu, zatytułowany „Rapsodia życia i teatru”. Zbiór objął m.in. głośnych twórców z najwyższej półki talentu i popularności, takich jak Nina Andrycz, Barbara Krafftówna, Zofia Kucówna, Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Adam Hanuszkiewicz, Krzysztof Zanussi, Kazimierz Kutz, Daniel Olbrychski, Jan Englert, Wiesław Gołas, Jan Kobuszewski, ale także postacie mniej znane czy zapomniane, jak Klemens Mielczarek, poprzez doświadczenia udziału w przedwojennych filmach będące interesującymi świadkami zamierzchłej już epoki. Lubczyńskiego nie interesowała celebrycka formuła przeprowadzania wywiadu. W czasach, w których już od dawna w modzie było koncentrowanie się na życiu prywatnym aktora czy aktorki i poszukiwanie w nim sensacji, skandali a co najmniej smakowitych obyczajowo kąsków, Lubczyński zadawał pytania wyłącznie dotyczące ról teatralnych i filmowych, przebiegu i rozwoju kariery, a w przypadku postaci mających za sobą długą i bogatą biografię, w niektórych przypadkach sięgającą okresu międzywojennego, okresu wojny i okupacji czy lat powojennych...

czytaj dalej...


Tylko Toruń, 23 maja 2014 r., str. 8

Azja na wyciągnięcie ręki

Toruń był przez kilka dni stolicą polskiej nauki. Na I Międzynarodowy Kongres Azjatycki
przyjechało ponad 300 uczestników. Dyskusje o polityce i kulturze wzbogacono tematyką biznesową

Osiem lat temu odbyła się pierwsza konferencja naukowa o tym charakterze. Nikt nie spodziewał się wówczas, że wydarzenie rozrośnie się do tych rozmiarów. Od 14 do 16 maja gościło w naszym mieście 20 dyplomatów. Przyjechali ambasadorowie Azerbejdżanu, Indii, Indonezji, Japonii, Malezji, Pakistanu i Tajlandii. Kongres, który odbył się w Toruniu, jest największą konferencją naukową poświęconą tematyce azjatyckiej w Polsce. Prelegenci w swoich wystąpieniach podejmowali wątki dotyczące zarówno bieżących problemów międzynarodowych i gospodarczych, jak także związane z szeroko pojętą kulturą (film, literatura, muzyka). Usatysfakcjonowane mogą być również osoby interesujące się tańcem i azjatycką kuchnią.

czytaj dalej...


„Nowości” wydanie z dnia 19/05/2014, Dziennik, s. 8

- Chińczycy znają dwie osoby z Torunia – Kopernika i Marszałka

Rozmowa z ADAMEM MARSZAŁKIEM, prezesem toruńskiego Wydawnictwa Adam Marszałek.

Od dłuższego czasu w Chinach można kupić nasze książki. Jakimi publikacjami toruńskie wydawnictwo podbija tak potężny rynek?

Po pierwsze wydajemy książki polskich autorów. Jesteśmy wydawnictwem, któremu udało się dokonać rzeczy praktycznie niemożliwej – zdobyć licencję na wydawanie książek w Chinach. To bardzo trudne, ponieważ jest wiele wymagań i procedur, które trzeba spełnić. Proszę spojrzeć, Amerykanie jadą na kilka tygodni, może miesiąc i co? Wracają. My mamy oficjalny certyfikat i muszę po raz kolejny podkreślić, że jest to powód do dumy.

czytaj dalej...


„Poza Toruń”, 16 maja 2014 r., str. 11

Chińczycy poznają historię Polski

Wizyta delegacji Marszałek Publishing Group w Pekinie zakończyła się sukcesem. Dwie książki toruńskich naukowców trafią na chiński rynek. Dzieci w „Państwie Środka” będą mogły także przeczytać polskie bajki.

Prezesi Wydawnictwa Adam Marszałek prof. Joanna Marszałek-Kawa oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Ludowego prof. Li Yongqiang podpisali umowę o współpracy. Jeszcze w tym roku ukażą się w Chinach dwie prace: "Te History of Poland. A Nation and State between West and East" autorstwa Jarosława Kłaczkowa, Andrzeja Radzimińskiego i Stanisława Roszaka oraz „Pozycja ustrojowa i funkcje Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej po akcesji do Unii Europejskiej” Joanny Marszałek-Kawy.

Czytaj dalej...


„Poza Toruń”, 17 stycznia 2014 r.

Pod Toruniem mieszka największy wydawca w Polsce. Firma, którą stworzył, w 2013 roku wydrukowała ponad pięćset nowych tytułów. W Chinach, gdy słyszą o Toruniu, kojarzą dwie osoby - Mikołaja Kopernika i Adama Marszałka.

>>>CZYTAJ CAŁOŚĆ


„Poza Toruń”, 13 grudnia 2013 r.

Za nami II Międzynarodowa Konferencja Naukowa
„Administracja publiczna w projektach politycznych”

Wydawnictwo Adam Marszałek było współorganizatorem konferencji, która odbyła się w dniach 5–6 grudnia w Pałacu w Ostromecku koło Bydgoszczy. Tematyka spotkania naukowców dotyczyła samorządu terytorialnego, podziału administracyjnego państwa i administracji publicznej.

>>>CZYTAJ CAŁOŚĆ


Tylko Toruń, 8 listopada 2013 r.

Żółta rzeka innowacji (str. 4)

Inteligentne miasta rodem z Dalekiego Wschodu nad Wisłą? Zajmie się tym nowe międzynarodowe konsorcjum

>>>CZYTAJ CAŁOŚĆ


„Przegląd Uniwersytecki”, pismo Uniwersytetu Szczecińskiego, 4–6 (245–247) 2013,
(strona 46)

Azja w XXI wieku: wyzwania, dylematy, perspektywy

W dniach 16–17 maja 2013 roku w Toruniu odbyła się VII edycja międzynarodowej konferencji poświęconej problematyce azjatyckiej, organizowanej przez prestiżowe wydawnictwo Adam Marszałek przy współpracy Towarzystwa Azji i Pacyfiku. To największe i najbardziej znamienite sympozjum naukowe tego typu w Europie...

>>>CZYTAJ CAŁOŚĆ
 


„Głos Ludu”, nr 84 (LXVIII), 18 lipca 2013, http://www.glosludu.cz

Znany wydawca odwiedził »Głos Ludu«

W poniedziałek po południu naszą redakcję odwiedził właściciel dużego polskiego wydawnictwa, Adam Marszałek. W Czeskim Cieszynie zatrzymał się w drodze na urlop do Chorwacji. Towarzyszyła mu żona. Marszałek rozmawiał również z prezesem Kongresu Polaków, Józefem Szymeczkiem, na temat ewentualnej współpracy wydawniczej. – Chodzi nam o to, by wydawnictwa z naszego regionu przebiły się na rynek księgarski w całej Polsce – wyjaśnił cel prowadzonych rozmów Szymeczek.

>>> CZYTAJ CAŁOŚĆ


„Teraz Toruń” nr 14(334), 11 kwietnia 2013

Festiwal Sztuki Faktu: reportaż króluje w Toruniu

Dziś rozpoczyna się pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Faktu zorganizowanego przez Toruńską Agendę Kulturalną.
W trakcie trwania festiwalu odbędą się m.in. warsztaty dziennikarskie z udziałem Piotra Kraśki czy Jacka Skorusa, kierownika redakcji Panoramy.

Ponadto miłośnicy reportażu spotkają się z twórcami takich cykli, jak: Reporter Polski, Magazyn Ekspres Reporterów, Polska bez Fikcji, Sprawy dla reportera.

Długie przygotowania
O organizacji tego typu festiwalu mówiło się w Toruniu już od dawna. Rozmowy w tej sprawie trwały od połowy ubiegłego roku.

– Na tym etapie rozmów decydujące było spotkanie z dyrektorem Programu 2 Telewizji Polskiej z wydawcą Adamem Marszałkiem. Dzięki temu udało się stworzyć Festiwal Sztuki i Faktu – mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor festiwalu.

>>>CZYTAJ CAŁOŚĆ


Forum Żydów Polskich  http://fzp.net.pl

recenzja książki Piotra Adama Mazurkiewicza, Świat skrzypka na dachu

Ta pozycja zainteresuje wszystkich, którzy z zachwytem, lub przynajmniej zaciekawieniem oglądali musical Skrzypek na dachu. Ta pozycja zainteresuje wszystkich, którzy wspomnianego filmu nie znoszą. Na tym właśnie polega fenomen książki Piotra Mazurkiewicza Świat skrzypka na dachu.

>>> CZYTAJ CAŁOŚĆ


Serwis Kuriera Szczecińskiego 24Kurier.pl

Święto ,,Echa Świdwina”

W zamku joannitów w Świdwinie odbyła się impreza z okazji wydania 150 numeru „Echa Świdwina” oraz promocja książki Zbigniewa Grabowskiego Historia Świdwina. 500 zdań i rozwiązań.

>>> CZYTAJ CAŁOŚĆ


Relacja telewizji lokalnej Rega TV z imprezy jubileuszowej z okazji wydania 150. numeru „Echa Świdwina”

Część 1 >>>zobacz film

Część 2 >>>zobacz film


Miejski Portal Internetowy www.swidwin.pl

„Echo”, które się niesie daleko

Ukazanie się sto pięćdziesiątego numeru „Echa Świdwina” było okazją do zaproszenia osób, związanych z tym czasopismem na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, a także licznych przyjaciół Wydawnictwa Adam Marszałek. W czasie spotkania w świdwińskim zamku 7 marca odbyła się również promocja książki Historia Świdwina. 500 zadań i rozwiązań Zbigniewa Grochowskiego. >>>czytaj całość
 


KONSERWATYZM.PL portal myśli konserwatywnej

Paweł Zaciszewski

recenzja książki Iwana Bunina, Późna godzina. Opowiadania emigracyjne i Nieszczęsne dni (dziennik z lat 1918-1919)

Polski czytelnik doczekał się nareszcie zbioru arcydzieł literatury rosyjskiej, a ściślej wielkiego jej mistrza, laureata literackiej Nagrody Nobla – Iwana Aleksiejewicza Bunina, pod tytułem „Późna godzina. Opowiadania emigracyjne i Nieszczęsne dni (dziennik z lat 1918–1919)”. Ukazał się on nakładem Wydawnictwa Sic! w ramach serii „Wielcy Pisarze w Nowych Przekładach”. Jest to o tyle cudowna wiadomość, że zebrała oraz przetłumaczyła dzieła wybitnego pisarza na język polski ceniona tłumaczka i pisarka Renata Lis.  >>>czytaj całość


KONSERWATYZM.PL portal myśli konserwatywnej

Joanna Rak

recenzja książki Jarosława Macały, Między polityką idei a polityką interesu.
Życie polityczne II RP w myśli środowisk katolickich

Daje pogląd między innymi na problemy Kościoła oraz katolickich środowisk politycznych po 1989 roku, a także wpływ religii i moralności katolickiej na wizję oraz ewaluację wybranych obszarów życia politycznego Polski w okresie międzywojennym. Stanowi także ważny głos w toczącej się debacie na temat znaczenia Kościoła w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego.  >>>czytaj całość


KONSERWATYZM.PL portal myśli konserwatywnej

Krzysztof Wróblewski

recenzja książki (red.) Agnieszka Kasińska-Metryka, Piotr Olszewski,
Forma czy treść? Rzecz o wizerunku politycznym

Świetny znawca w zakresie cybernetyki społecznej – Józef Kossecki, w artykule zatytułowanym „Wizerunek polityczny: ideologiczny, strategiczny, operacyjny czy taktyczny” daje spojrzenie na rolę ideologii oraz strategii w kreowaniu wizerunku politycznego. Rozróżnia aspekty jego kreowania, zwracając baczną uwagę na kontekst społeczny stanowiące dla nich jednocześnie tło i determinantę. >>>czytaj całość


KONSERWATYZM.PL portal myśli konserwatywnej

Krzysztof Wróblewski

recenzja książki (red.) Marek Jeziński,
Nowe media w systemie komunikowania. Edukacja i cyfryzacja

Czytelnikowi na skutek tej refleksji nasuwają się pytania między innymi dotyczące statusu konserwatysty w nowych mediach, jego miejsca w nowym systemie komunikowania oraz preferowanego zestawu wartości, które mogły, lecz nie musiały ulec redefinicji.  >>>czytaj całość


portal Decydent – pismo lobbingowe, Lektury Decydenta, nr 136, marzec 2013

Panie Białego Domu

Ten miesiąc jest w pewnym sensie Miesiącem Kobiet, z racji obchodzonego 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet. Dzień Kobiet został wprowadzony jednak nie w ZSRR, jak się niekiedy przypuszcza, ale w USA.

>>>CZYTAJ CAŁOŚĆ


„Nowości” dodatek VIP, wydanie z dnia 16/11/2012

Gwiazda dla historyka

Ambasador Litwy w Polsce Loreta Zakarevičienė wręczyła prof. Andrzejowi Radzimińskiemu, historykowi, byłemu rektorowi UMK, „Gwiazdę Dyplomacji Litwy”.  

Dyplomaci, samorządowcy, naukowcy i inne VIP-y spotkali się podczas uroczystości w Konsulacie Litwy w Toruniu. 

FOTORELACJA

fot. Jacek Smarz


„Nowości” wydanie z dnia 9/11/2012, Dziennik, s. 11

Litwa dziękuje przyjaciołom <<< CZYTAJ CAŁOŚĆ
Medalem i wyróżnieniami uhonorowano torunian, którzy czynnie przyczyniają się do poprawienia stosunków.

Gwiazda Dyplomacji dla byłego rektora UMK prof. Andrzeja Radzimińskiego, wyróżnienia dla wydawcy Adama Marszałka i przewodniczącego Rady Miasta Torunia Mariana Frąckiewicza


„Gazeta Kulturalna”, Nr 5(189), maj 2012, s. 5

Rozgarnianie mgły <<< CZYTAJ CAŁOŚĆ

Ukazał się piętnasty już tomik Stefana Jurkowskiego, autora dobrze znanego Czytelnikom „Gazety Kulturalnej”. Stefan i ja jesteśmy poniekąd bliźniakami „w inicjacji”. W roku 1975 w Instytucie Wydawniczym PAX ukazały się dwa debiuty poetyckie: jego tomik „Wysokie lato” i mój „Z gwiazdą w oku”. I tak od tamtego czasu przyjaźnimy się i piszemy swoje kolejne książki. Stefan był przez te lata bardziej aktywny jako poeta, ja – jako krytyk. Mocne to powinowactwo towarzyszyć sobie przez tyle lat w życiu literackim, skądinąd bardzo bogatym, momentami nawet dramatycznym... [...]


„Przegląd Polsko–Polonijny”, Nr 2/2011, s. 339

Roman Dzwonkowski SAC, Polacy w Kościele katolickim 
na Wschodzie (1939–2011) <<< CZYTAJ CAŁOŚĆ

Ksiądz profesor Roman Dzwonkowski, autor recenzowanej rozprawy, jest wybitnym znawcą problematyki polonijnej, zwłaszcza jeśli chodzi o losy Polaków na Wschodzie. W swoim bogatym dorobku twórczym ma liczne artykuły i zwarte prace naukowe – w tym kilka syntez (monografii) – dotyczące głównie dziejów Kościoła katolickiego w ZSRR i krajach powstałych po rozpadzie tego państwa. [...]


„Przegląd Polsko–Polonijny”, Nr 2/2011, s. 337

Edward Olszewski, Polacy w Norwegii (1940-2010)  <<< CZYTAJ CAŁOŚĆ

Autor tej obszernej rozprawy, profesor Edward Olszewski, od wielu lat kierownik Zakładu Ruchów Politycznych na Wydziale Politologii UMCS, w krajowych i zagranicznych środowiskach naukowych uważany jest za świetnego znawcę problematyki polonijnej, zwłaszcza Polonii duńskiej i norweskiej. Rezultatem jego dawniejszych badań są m.in. książki Emigracja polska w Danii 1893–1993 (Lublin 1993) i Polacy w Skandynawii (Lublin 1997). Ta ostatnia została wydana pod jego redakcję i z dużym jego udziałem autorskim. Obie były dobrze przyjęte zarówno przez specjalistów, jak i przez szerokie grono czytelników w Polsce i w krajach badanych. Prof. Edward Olszewski był więc jak najlepiej przygotowany do podjęcia kolejnego zadania, którego efektem jest jego najnowsze dzieło poświęcone dziejom Polonii norweskiej.[...]


„Przegląd Polsko – Polonijny”, Nr 2/2011, s. 330

Konrad Studnicki-Gizbert, Polska kraj odległy lecz bliski  <<< CZYTAJ CAŁOŚĆ

We wstępie do swojej najnowszej książki Konrad Studnicki-Gizbert pisze: „Łatwiej jest każdy kraj krytykować lub chwalić niż rozumieć”. Zdanie to determinuje cały zbiór esejów pt. Polska kraj odległy lecz bliski, który nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek trafił do polskich księgarń w listopadzie 2011 r. [...]

 


Histmag.org

Wojciech Jaruzelski – „Starsi o 30 lat”   <<< CZYTAJ CAŁOŚĆ

Generał Wojciech Jaruzelski – komunistyczny zbrodniarz czy człowiek, który ocalił Polskę przed interwencją wojskową Związku Radzieckiego i innych państw Układu Warszawskiego? Czy Polsce rzeczywiście w grudniu 1981 roku groziła inwazja socjalistycznych sąsiadów? Niestety, do dziś, mimo upływu trzydziestu lat, nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, a próby dokonania tego wciąż rozpalają w naszym kraju emocje. [...]

 


Histmag.org 

Aleksandra Kmak-Pamirska – „Religia w czasach
Trzeciej Rzeszy”
    <<< CZYTAJ CAŁOŚĆ

Wojujący materializm połączony z pogańskim mistycyzmem to prawdziwie wybuchowa mieszanka. Jak wobec tego wyglądała religia w okresie III Rzeszy? [...]

 

 


„Przegląd Uniwersytecki” Pismo informacyjne Uniwersytetu Wrocławskiego,
nr 6–8/2012, str. 43

DOKĄD ZMIERZAJĄ CHINY? 

Takie pytanie towarzyszyło 22 maja 2012 roku w Oratorium Marianum trzygodzinnej uroczystej promocji najnowszej książki prof. Zbigniewa Wiktora z Wydziału Nauk Społecznych naszego Uniwersytetu i współautora z Warszawy (em. prof. z IE PAN) prof. Mieczysława Rakowskiego pt. „Rozwój i prognozy przyszłości Chin w zmieniającym się świecie”, opublikowanej przez Wydawnictwo Adam Marszałek w Toruniu w 2012 roku; s. 511, streszczenie po angielsku.

Na promocję przybyło blisko 80 osób zainteresowanych tym, co dzieje się za Chińskim Murem i jaki wpływ wywierają Chiny na współczesny świat. Wydawnictwo reprezentowała mgr Monika Rebelak, która poinformowała, że ogółem w czasie promocji sprzedała ponad 70 książek.
W trakcie promocji wyświetlano slajdy z podróży do Chin, którym towarzyszyła odtwarzana z CD chińska muzyka ludowa.
Pozdrowienia i gratulacje z Berlina przysłali prof. Rainer Weiss i dr Klaus Steiniger.
Moderatorem dyskusji był prodziekan Wydziału Nauk Społecznych UWr prof. Maciej Manikowski. Podstawowe tezy do dyskusji przedstawili autorzy. Prof. Zbigniew Wiktor wskazał na dynamiczny rozwój gospodarczy i społeczny współczesnych Chin, szczególnie w ostatnich ponad 30 latach, wyrażający się średnio w 8–10 proc. wzroście PKB. W rezultacie Chiny w 2011 roku osiągnęły około 11 bln doi. PKB, ugruntowując swą pozycję jako druga gospodarka świata. Dalsze plany rozwojowe na najbliższe 5 lat przewidują bardziej umiarkowany wzrost w granicach 7–8 proc., co jest konsekwencją światowego kryzysu, który także dotyka Chiny, szczególnie w sferze eksportu.
Jednym z zamierzeń naukowo-badawczych było wyjaśnienie teorii i praktyki socjalistycznej gospodarki rynkowej, kapitalizmu państwowego i budowy średniozamożnego harmonijnego społeczeństwa, sprzeczności, przed którym stoją obecnie Chiny. Na ile Chiny kontynuują wartości konfucjańskie, a na ile czerpiące z marksizmu...
 
>>> CZYTAJ CAŁOŚĆ


„Northstar Compass”, vol. 22, 17–18 czerwiec/lipiec

AN OVERVIEW OF THE DEVELOPMENT OF CHINA
AND A PROGNOSIS FOR THE FOTORE IN THE EVER-CHANGING WORLD
By ZBIGNIEW WIKTOR & MIECZYSLAW RAKOWSKI

This book in Polish is very well researched, documented and represents the views of the authors.
Editorial Board of Northstar Compass

It is a cliché to state that China is at the centre of attention of the global society. It stems from its political, economic and social roles and its historical and cultural achievements, as well as from its growing importance on the international arena. China and the country's various problems are the subject of numerous books, articles, newspaper reports and opinions, etc.; a great number of such publications can be found on the Internet. Such pronounced interest results not only from the Olympic Games held in Beijing in 2008, but also from the Shanghai World Expo 2010, when the city saw the presentation of the world's greatest achievements in the fields of culture, science, economy and technology. As the host, China welcomed all participants but also, naturally, used the event as an opportunity to present its own five thousand years old civilization, its tradition of statehood that lasted for millenia, and the rich diversity of its culture. The main goal, however, was to show contemporary China as one of the fastest growing economies and to highlight the fact that it used the past sixty years (especially after 1978) to make a huge civilization leap and thus can be set as an example to poorly developed economies of the Third World. Yet, China, being close on the heels of the US and other highly developed capitalist countries, is a socialist country and presents an alternative model of social and economic development. Hence, China's experience has a major political importance in the struggle between capitalism and socialism for the future shape of the world.
Socialism makes the People's Republic of China very interesting for the global community. Unlike the USSR and the socialist people's republics in Europe, China did not turn aside from its socialist course. The country is governed by the Communist Party of China (CPC), which bases its plan for intense development on the theories of Marx, Lenin, Mao Zedong, Deng Xiaoping, and the ideology of the Three Represents, all of which are modernized and developed by the subsequent generations of Chinese Marxists, political leaders and theoreticians. Some special attention should be devoted to the idea of a socialist market economy, the theory of establishing a moderately rich society and a China-specific model of socialism, which required the Marxist ideology to be adapted to historical, social, economic, and cultural conditions of the large nation, which had a great historical past, but was fairly backwards until the middle of the 20th century and was taken advantage of by the colonial powers and native oppressors. Since 192J, the Communist Party of China fought with the native forces of reaction as well as with foreign threats and, after several years, eventually lead China to national liberation and a socialist revolution. On October 1, 1949 Mao Zedong proclaimed the es¬tablishment of the People's Republic of China, which celebrated 60 years of the Communist Party rule in 2009.
The Chinese perceive the passage of time differently than Europeans or Americans. They estimate that they need one century to end the transition period between capitalism and socialism and mark the year 2049 as the closing date. Introducing a market economy combined with the macro-management of economic and social development does not mean that the country is moving away from planning; however, it is understood differently than in the USSR and the socialist people's republics in Europe. Chinese scientists and planners draw plans for 5 and 10-year periods and beyond. They are convinced that thanks to a rational economic and social policy, a hign level of discipline among the citizens, and a huge amount of trust to the policy of the Communist Party of China, it will be possible to effectively realize the current development principles which assume that in 2020 China will have a moderately rich socialist society, and a developed socialist society in the future. In order to achieve those ambitions a number of contradictions need to be reconciled, which is the reason why the progress of China is being closely watched by the friends and foes alike.
These are the issues that are discussed in the further parts of the monograph. The rate of long-term development is the fastest in the world and, as such, it gives rise to a growing universal interest to this global economic power (which holds its strong position despite its fairly low production and con-sumption per capita), especially in the time of struggle after the crisis of the global capitalist economy.
Thus, more and more questions are being asked about the reasons for the fast rate of China's development as well as their political system, both nowadays and in the past. Among those questions are: What were the main reasons for national liberation from a semi-colonial dependence and establishing a socialist country in 1949? What were the forces that accelerated or hindered the economic and social development of China in the period prior to the reforms in 1978? What were the methods that were employed on the particular stages of the reform up to 2008 and what were the obstacles that needed to be overcome? What are the current problems and achievements in the 2020 development plan (in the analytical-discursive perspective)? How is China affected by the global capitalist crisis and vice versa? And finally, what is the perspective direction of China-socialism or capitalism? What is the position and role of the state capitalism in PRCh?
In order to answer the aforementioned questions, the authors first gave a concise overview of the changes in the world conditions and of the history of China from the beginning of the 20th century, also taking under consideration the state and party documents. On that basis a description and an analysis of the factual changes in this country, as well as a number of theoretical and prognostic deliberations concerning the current and future development of China and its system are presented. A number of the theories discussed are innovative and original in character.
The authors consider that their in-depth study of the topic is adequate and that basing their method on historical and dialectical materialism is right, when that ideology is freed from Utopian theories, that were preached and applied by its theoreticians and practitioners alike. In the field of social and political development, which are discussed in the hereby monograph, the authors assume that they were able to answer the above questions reasonably well. Their ambition is to update this work periodically in order to comment on the expected further rapid changes both in China and on the international arena.
The description and analysis of the social, political, and economic condition as well as the international situation of China point to the fact that this populous nation governed by the Communist Party of China was able to kindle enormous social energy, which fuels the extraordinary and dynamic development in all aspects of social and economic spheres. It is confirmed by the statistics of the past 30 years, which reveal that the annual growth rate of Gross domestic product is between 8 and 10 per cent. Such pace allowed China to multiply its GDP and made a solid basis for the country's further dynamic development in the 21st century.
China was able to secure its position as a sovereign country and an independent economy in a globalized world, without being part of the capitalist economy. China has its own policy, which does not conform to the goals of the world hegemonic imperialism and formulates different postulates and goals of the internal policy, which stem from Marxist axiology. This is the reason why China symbolizes not only hope, but also real support for the social progress worldwide. China was affected by the economic and financial crisis after 2008, but was able to quickly recover from the damage owing to the mechanisms of the social market economy, healthy finances and the socialist political system. In the second half of 2009 China returned to the dynamic growth rate of GDP, which is documented by the data from 2009–2011, which also present that nation as a society in a state of development compared to the main capitalist nations, especially the US, Germany, European Union and Japan. What is more, China thanks to its considerable currency reserves was able to become one of the major international financial pillars that supported the global economy against the crisis. Such a stance strengthens the position of the country in the global economy, international finance, and, as a result, on the international arena.
The Chinese socialist market economy does not entail a move away from social and economic planning. Currently, the plan for 2011–2015 is being realized, alongside the long-term plan for the development up to the year 2020. Chinese economists and politicians point to the guiding role of the state that governs the market through the laws, administration and banks controlled by the state. The analysis of the development to date and its prospects for the next 5 years allow a realistic prediction of an annual growth rate of GDP between 8 and 10 per cent. It is important for the future of China, as well as for the whole world, especially for the working-class masses.
As a consequence of the new economic and social policy of the country, all Chinese citizens are beneficiaries of the social and economic changes, albeit not in the same degree. The systematic transformation brought a large income stratification, as well as a rebirth of the capitalist class, upper middle-class and the middle-class, which is strongly connected with the international finances. This deepens the conflicts of interests between the classes, which is not the main problem as seen by the CPC. Instead, they focus on the contradiction between the growing needs of the nation and an under-developed economy.
These are the reasons that allow for a conclusion that the crisis that hit the world economy was successfully overcome in China; however, the question of the socialist future of the country under the rule of the Communist Party of China is still open.
 


„Przegląd Uniwersytecki” Pismo informacyjne Uniwersytetu Wrocławskiego,
nr 4/2012, str. 30

Książka uniwersyteckiego autora wydana przez Wydawnictwo Adam Marszałek – Toruń
Zbigniew Wiktor, Mieczysław Rakowski „Rozwój i prognozy przyszłości Chin w zmieniającym się świecie", Toruń 2012, s. 511, streszczenie po angielsku

Kolejna książka prof. Zbigniewa Wiktora i jego kolegi z Warszawy (IE PAN) zawiera wielostronną i kompleksową analizę rozwoju Chin w dynamicznie zmieniającym się świecie. W jakim kierunku zmierzają Chiny i świat? Czy w kierunku wyzysku, zastoju, kryzysów, wojen i pasożytniczego kapitalizmu, czy współpracy międzynarodowej, postępu, rozwoju, pokoju i harmonijnego socjalizmu? Oto są pytania, na które starają się odpowiedzieć autorzy.
Zaletą publikacji jest to, że nie ogranicza się ona do wnikliwego przedstawienia różnych stron (polityczno-ustrojowej, ekonomiczno-społecznej i w zakresie stosunków międzynarodowych) ostatnich 20 lat, ale przedstawia także prognozy dalszego rozwoju Chin w pierwszym ćwierćwieczu XXI wieku. Główną metodą pracy jest metoda materializmu historycznego i dialektycznego. Praca powstała w wyniku wieloletnich badań i oparta jest na bogatym i wielostronnym materiale źródłowym, literaturze krajowej i zagranicznej oraz wynikach licznych podróży współautora jako visiting professora do Uniwersytetu Wuhan w Chinach centralnych. Praca ze względu na wielkość i różnorodność danych faktograficznych może być także pomocnym źródłem wiedzy dla polityków i biznesmenów orientujących sie na Chiny. (Z.W.)
 


„Nowości” wydanie z dnia 21/05/2012, Dziennik, s. 11

NASZA MAŁA AZJA

Azjaci uczą się polskiego, a i u nas coraz częściej zdarzają się amatorzy nauki języka chińskiego.
Japończyków w białych koszulach spotkasz w Ostaszewie, Wietnamczyków w gastronomii, a Chińczyków – w centrach handlowych. Tanio gotują i sprzedają. Rzadziej nas uczą.

[...] I w Bydgoszczy, i w Toruniu działają oddziały Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej. Nad Wisłą przewodzi takiemu Adam Marszałek, wydawca. Jego fascynacja Krajem Środka jest tu powszechnie znana. Wydawnictwo Marszałka od dawna współpracuje z chińskimi partnerami: uczelniami i wydawnictwami. Regularnie też wydaje u siebie pozycje związane z Chinami.

Adama Marszałka nie mogło, rzecz jasna, zabraknąć także 17 maja na trzecim piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Tu właśnie otwierano siedzibę powołanego do życia Centrum Języka i Kultury Chińskiej. Ma ono dać podwaliny pod uruchomienie na UMK sinologii...

>>> PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ

 


„Nowości” wydanie z dnia 27/04/2012, Dziennik, str. 6

WIZYTA Z AZJATYCKĄ POMPĄ

Podczas wczorajszego forum gospodarczego Polska - Europa Środkowa - Chiny padły poważne deklaracje. Delegacja z Państwa Środka z premierem rządu, tyloma ministrami i szefami firm zdarza się rzadko.

[...] – Chińczycy są bardzo ostrożni – mówi nam dr Adam Marszałek z Wydawnictwa Adam Marszałek w Toruniu, które współpracuje z prestiżowym Wydawnictwem China Renmin University Press w Pekinie. – Aż trzy lata – a współpracujemy już 15 – trwał sam proces poznawania się, zanim Chińczycy zdecydowali się na rozkręcenie wspólnych interesów. Kiedy jednak się już na coś decydują, są bardzo konsekwentni i zaangażowani. Nigdy nie obiecują, nie rzucają słów na wiatr. Jeśli klimat sprzyja, tworzą odpowiednie warunki polityczne, wykorzystują wypracowaną nadwyżkę i odpowiednio lokują swoje pieniądze – zapewnia dr Adam Marszałek...

 

>>> PRZECZYTAJ ARTYKUŁ


WOJCIECH JARUZELSKI 
STARSI O 30 LAT

O KSIĄŻCE NAPISALI:

www.dziennikzachodni.pl

www.przeglad-tygodnik.pl

www.polskatimes.pl

www.mowimyjak.pl

www.tvp.info.pl

www.dzieje.pl

www.gazetaprawna.pl

www.wprost.pl

 


„Przegląd”, z dnia 11.12.2011 r.

WYŻSZA konieczność
Stan wojenny był operacją polityczną zabezpieczaną wojskowo

W tych dniach na rynku księgarskim pojawiła się najnowsza książka gen. Wojciecha Jaruzelskiego „Starsi o 30 lat”, w której powraca on do wydarzeń związanych ze stanem wojennym. Lata 1980–1981 są też dla autora punktem wyjścia do wielu rozdziałów odnoszących się do mentalności i zachowań Polaków i tego, co miało miejsce w ostatnim 30-leciu.
„Starsi o 30 lat” to niezwykle ciekawa lektura, pozwalająca bliżej poznać Generała, jego zapatrywania na minione lata i rodaków. Poproszony o rozmowę gen. Jaruzelski z uwagi na stan zdrowia zgodził się w drodze wyjątku udzielić jedynie „Przeglądowi” krótkiego telefonicznego wywiadu, za co jesteśmy mu ogromnie wdzięczni.

Rozmawia Paweł Dybicz
Czy minione 30 lat zmieniło pana ogląd stanu wojennego, motywów jego wprowadzenia?

– Nie, nie zmieniło. Przez te lata miałem możliwość sięgnięcia do źródeł, dokumentów, materiałów i relacji uzyskiwanych nawet, można powiedzieć, z przeciwstawnych stron barykady, z różnych krajów i środowisk. W sumie potwierdzają one, że wprowadzenie stanu wojennego stało się wówczas wyższą koniecznością. Piszę o tym konkretnie i szczegółowo w najnowszej książce.

W jakim stopniu opublikowane przez Amerykanów, Rosjan, Niemców i innych dokumenty poszerzyły wiedzę o tamtych czasach?

– Poszerzyły o pewne ważne fakty, np. te, które zawarte są w źródłach amerykańskich. Wyraźnie z nich wynika, że Amerykanie wiedzieli, nie tylko od Kuklińskiego, lecz także z innych źródeł, że przygotowywany jest stan wojenny. Jednak nie ostrzegli „Solidarności”, Kościoła ani papieża Jana Pawła II, przede wszystkim nie przestrzegli władzy, że na wprowadzenie stanu wojennego będą musieli ostro zareagować. Amerykanie patrzyli globalnie i dlatego – obiektywnie rzecz biorąc – woleli filozofię „mniejszego zła”. Materiały z byłego Związku Radzieckiego też zawierają liczne informacje. Najważniejsze są oświadczenia i wypowiedzi czołowych przedstawicieli tego kraju – Breżniewa, a także wyższych dowódców wojskowych. Jednoznacznie wskazują one, że to, co dzieje się w Polsce, zagraża międzyblokowej równowadze bezpieczeństwa, przy tym geostrategiczne położenie Polski czyni ją ogniwem newralgicznym. W rezultacie były naciski polityczne, ekonomiczne oraz przygotowania militarne.

Czy na stan wojenny należy patrzeć jak na operację wojskową czy polityczną?

– Była to operacja polityczna zabezpieczana wojskowo. Wojsko, rzec można, dało oprawe, znaczna czesc srodków, które pozwoliły przeprowadzic te operacje. Jednake stan wojenny w swojej istocie miał charakter polityczno-administracyjny. Wszelkiego rodzaju ograniczenia czy te rozwiazania, chocby w sferze gospodarczej, były realizowane w ramach realiów tamtych czasów. Oczywiscie wojsko odegrało ważną rolę. Ale Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego miała ograniczone uprawnienia. Wszystkie instytucje państwa działały według swych konstytucyjnych uprawnień.

Czym pan tłumaczy, że wiekszosc Polaków, mimo usilnych staran IPN, nawet po latach uwaa stan wojenny za zasadny?

– Przede wszystkim jestem wdzieczny tym moim rodakom, którzy w sposób trzezwy, bez emocji, bez zacietrzewienia takie stanowisko zajmuja. Jest to wyraz pamieci o tamtych czasach, głównie starszego pokolenia. Wszystkie sondaże prowadzone jeszcze w latach 80. pokazywały wyrazne poparcie dla stanu wojennego, w tym wysokie zaufanie do Wojska Polskiego. Dowodzi to madrosci naszego społeczeństwa, które widziało i rozumiało, że znalezlismy sie w krytycznej sytuacji, na krawedzi wielopostaciowej katastrofy. Bezposrednio było to odczuwalne w udrece życia codziennego społeczenstwa. Obowiązkiem władzy jest zabezpieczenie państwa, w tym gospodarki, przed całkowitym rozkładem. Tym przeswiadczeniem trzeba m.in. tłumaczyć to, że miliony Polaków uznają stan wojenny za uzasadniony mimo jego bolesnych, dotkliwych konsekwencji, za które wciąż przepraszam.
 


„Nowości”, z dnia 12.07.2011 r.
Justyna Wojciechowska-Narloch

„Historia Bydgoszczy” to najnowsza książka Zbigniewa Grochowskiego,
toruńskiego historyka i pedagoga
.

Po Toruniu, Włocławku i Warszawie także Bydgoszcz doczekała się cennej publikacji na swój temat. Dzieje tego miasta w 665. zadaniach i rozwiązaniach opisał torunianin Zbigniew Grochowski.
Autor dał się poznać szerszej publiczności, gdy przed ...


więcej...


„Nowości” z dnia 16 lutego 2011 r.

Wierszem malowani

Małgorzata Iwanowska-Ludwińska wydała swoją kolejną książkę pt. „Artyści”

Czy o toruńskich plastykach i ludziach sztuki można opowiadać za pomocą poezji? A czemu nie? Zwłaszcza, gdy zna się ich tak dobrze jak ona.

Małgorzata Iwanowska-Ludwińska urodziła się w Poznaniu, ale to właśnie z Toruniem związała swoje życie. Zarówno te osobiste, jak i artystyczne. To tutaj studiowała i zdobyła dyplom w pracowni Stanisława Borysowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. To tutaj wspólnie z mężem Jerzym Ludwińskim współprowadziła „Galerię Punkt’’. Od dłuższego czasu już nie tylko maluje, ale również ...

więcej...


„NOWOŚCI” z dnia 2 listopada 2009 r., Dziennik

Nikt tak nie pisał o UMK

W listopadzie ukaże się ostatnia książka profesora Sławomira Kalembki. Rzecz doprawdy arcyciekawa.

„Urywki wspomnień...” to niezwykła historia uniwersytetu. Pełna anegdot i dykteryjek, które do tej pory krążyły tylko w środowisku uniwersyteckim.

Nie byłoby tej książki, gdyby nie zapiski, jakie prof. Kalembka prowadził skrzętnie przez lata. Powstał z nich rodzaj pamiętnika, w którym w osobistych przeżyciach studenta UMK, a dalej wybitnego historyka i rektora odbija się ponad pół wieku dziejów toruńskiego uniwersytetu.
„Byłem starannym obserwatorem swoich czasów. Człowiekiem przychylnym i pomocnym ludziom, ale jednocześnie zjadliwym recenzentem ich wszystkich postępków”...


więcej...